Svenska Cycling Plus
Annons
Annons
Tävlingsnytt landsväg

Lisa Nordén och Lucas Eriksson linje-mästare i Båstad

Bild från förra årets SM (2018). Även årets SM avgjordes i en slutspurt mellan Lucas Eriksson och Tobias Ludvigsson.Foto Niklas Wallner.

Igår gjorde dameliten upp i den fruktade Tarrabacken nere i Båstad, där Lisa Nordén erövrade en mästartröjan även i linje, efter att ha vunnit tempo-SM två år i rad. Idag var det herrarnas tur, och Lucas Eriksson tog sitt andra SM-guld i en slutspurt med World Tour cyklisten, Tobias Ludvigsson. U23:an Erik Bergström Frisk, Team F-arton Sport Club tog hem bronset och den åtråvärda U23-tröjan.

Det känns fruktansvärt skönt, en otrolig lättnad”, sa Lucas Ericsson i segerintervjun.

Sedan i fredags har det kämpats om guldmedaljer nere i Båstad, och igår var det alltså dameliten som gjorde upp om mästartröjan. I skadade Emilia Fahlins frånvaro var två av de stora förhandsfavoriterna Hanna Nilsson och Lisa Nordén, och den sistnämnda kan nu inte bara titulera sig tempomästare utan även linjemästare efter att ha tagit hem segern. Den kuperade banan passade Nordén väl, och i mål hade hon både bergsspecialisten Hanna Nilsson och den starka klättraren och tillika Zwift-proffset Nathalie Eklund efter sig, vilka tog andra och tredjeplatserna.

Idag var det sedan dags för herreliten, vilka fick en riktigt tuff dag på cykelsadeln med hård körning och i stekande hetta på en utmanande och krävande bana där den tuffa uppförssträckan “Tarrabacken” i Båstad skulle övervinnas 12 gånger.

Starten blev ovanligt snabb med offensiv körning av samtliga grupper och det skapades redan från början en intressant tävling. Under de drygt fem timmarna blev det olika konstellationer i tätgrupperna och den krävande backen var flera gånger avgörande för vilka som skulle sitta kvar i täten och först efter sju varv började tempot mattas av.

De två sista varven var det Lucas Eriksson och Tobias Ludvigsson som utgjorde en tätduo. I sista varvet var det väldigt jämt med mycket taktikspel som gjorde årets SM till en mycket spännande söndag. Ludvigsson försökte sig på några attacker men Eriksson hängde på vid varje tillfälle och gjorde en slutattack i sista backen och blev den som återigen tog hem mästartröjan och mästartiteln för andra året i rad.

Klungan som fightades om bronset var till en början en grupp på ett tiotal cyklister som sedan reducerades till fem cyklister, bestående av de två bröderna Erik och Hannes Bergström Frisk från Team F-arton Sport Club, Jacob Eriksson, Motala AIF CK. Mikael Ohlsson, CK Sundet och World Tour-cyklisten, Awet Andemeskel, Jönköpings CK.

Erik Bergström Frisk, som hade både brons- och U23-tröjan i sikte, satsade hårt och attackerade 12 km från mål, där han drog ifrån de övriga.

Guld till Lucas Eriksson, Motala AIF CK, silver till Tobias Ludvigsson, CK HVR16 och brons till Erik Bergström Frisk som även tog hem priset för bästa U23. Årets tid blev något längre än 2018, Lucas Eriksson gick in på 5:09:48 jämfört med 2018 då han tiden visade 5:03:06.

Annons

Se sändningarna i efterhand här: http://solidsport.com/scf,

 

Medaljörerna på SM linje 2019

Herr Elit

  1. Lucas Eriksson, Motala AIF CK
  2. Tobias Ludvigsson, Cykelklubben HVR16
  3. Erik Bergström Frisk, Team F-arton Sport Club

Dam Elit

  1. Lisa Nordén, HiQ Sports Club
  2. Hanna Nilsson, Åhus Cykelklubb
  3. Nathalie Eklund, Stockholm Cykelklubb

Herr Junior

  1. August Höglund, Idrottklubben Hakarpspojkarna
  2. Hjalmar Klyver, Cykelklubben Bure
  3. Kalle Berglund, Södertälje Cykelklubb

Dam Junior

  1. Wilma Olausson, Giro CC
  2. Kajsa Eneroth, HiQ Sports Club
  3. Julia Borgström, Höllviken CK

____________________________________________________

Master H30

  1. Axel Wannerskog, Göteborgs CK
  2. Eric Sjögren, Jönköpings CK
  3. Klaes Jahnsén, Föreningen Wexiö Velo

Master H35

  1. Magnus Bergquist, CK Master
  2. Peder Bodén, Bike et Ski Sports Club
  3. Olafur Ragnarsson, CK Dainon

Master H40

  1. Gustav Dejert, CK La Chemise
  2. Daniel Grass, CK Lunedi
  3. Jimmy Balderud, CK Sundet.

Master H45

  1. Richard Lööw, Cellexir CC
  2. Marcus Larsson, CK Sundet
  3. Henrik Mård, Djurgårdens IF.

Master H50

  1. Matti Scheffer, CK Valhall
  2. Jonas Gartman, CK Sundet
  3. Jonas Tell, CK Olympic

Master H55

  1. Roger Claesson, Östersunds CK
  2. Thomas Nyberg, Team LVL CK
  3. Kent Edström, Gimonäs C

Master H60

  1. Krister Bergström, Fredrikshofs IF CK
  2. Thommy Flognfelt, Skoghalls CK-Hammarö
  3. Stig Andersson Plate, Uddevalla CK

Master H65

  1. Tom Pietilä, Gimonäs CK
  2. Jan Jonsson, CK Ceres
  3. Lennart Pettersson, CK ECI Champion

Master H70

  1. Anders Johansson, Lammhult Cyklisterna
  2. Bengt Backman, Team Henrikssons CK
  3. Lennart From, CSK Ludvika

Master D30

  1. Cecilia Hansen, Norbergs CK
  2. Magdalena Göransaon, CK Wänershof
  3. Sarah Carling, Skoghalls CK-Hammarö

Master D40

  1. Jenny Eliasson, Norbergs CK
  2. Camilla Hansson, CK Uni
  3. Charlotte Brems, Svanesunds GIF

Master D50

  1. Eva Gustavsson, Västerås CK
  2. Camilla NIlsson, Team Norrbotten CK

Master D60

  1. Lena Lundström, CK Hymer

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Annons

Hantering av personuppgifter

Denna sida använder information som kan kopplas till dig som besökare, för att förbättra och anpassa upplevelsen. Mer information finns i våra användarvilkor. Läs igenom informationen och klicka nedan om du samtycker.

Read previous post:
CANNONDALES KLÄTTRARHOJ HAR BLIVIT VASS I VINDTUNNELN

Close